O hostingu ludzkim językiem

Kiedy ZU zechce założyć sobie pierwszą stronkę www i poszuka w Google opinii o hostingach, znajdzie bardzo dużo pożytecznych informacji – tyle że większość w żargonie.

A VPS są na plesku (bleeee..) [..] Nie dało by się go zastąpić WHMem?

pomimo rozproszonego monitorowania z kilku ( z 3 dla scislosci) DC mam ostatnio duzo padow

(cytaty z forum Webhelp).

Spróbuję opisać tu to, czego się nauczyłam, żeby oszczędzić innym drogi przez mękę. Będę dopisywać punkty, jak coś mi się przypomni albo dokonam jakiegoś odkrycia 😉

1. Na początek zajrzyj tu, to zbiorczy topic na forum Webhelp, z listą firm oferujących hosting i linkami do opinii o nich. Pewne kwestie są zrozumiałe dla wszystkich. Jeśli ktoś pisze, że firma x nieoczekiwanie znikła albo nie odpowiada na maile = eliminacja. Jeśli ktoś ma zastrzeżenia do szybkości reakcji hostingodawcy na problem/pytanie = czerwona lampka.

2. Niby oczywiste, ale dla mnie takie kiedyś nie było 😉 : możesz mieć domenę wykupioną w jednej firmie i “posadzić” ją na serwerze kupionym w innej. Wychodzi korzystnie finansowo, bo możesz polować na promocje cenowe w różnych firmach.

3. Masz hosting = masz konto pocztowe. Swoją skrzynkę możesz otwierać w przeglądarce. Uwaga: różne firmy oferują różne “mechanizmy” poczty. Różnica w estetyce między Active Mail a SquirrelMail jest tak powalająca, że przez to poważnie się zastanawiam nad zmianą hostingu 😀

Active Mail SquirrelMail

4. W specyfikacji ofert hostingowych widnieje pozycja “liczba baz SQL”. ZAZWYCZAJ jest limitowana. I tu uwaga: bazy SQL są podstawą działania blogów na WordPressie, portali na Joomli itp., czyli większości dynamicznych witryn – większości, bo są też rozwiązania nie wymagające bazy SQL, np. Quick.cms. Zwykle jednak jedna dynamiczna witryna = jedna baza SQL. Sama szybko osiągnęłam limit (i tak całkiem przyzwoity, bo 5), nie wyobrażam sobie hostingu z JEDNĄ bazą.

5. Podobnie bywa limitowana liczba domen i subdomen. I znowu: jeśli chcesz porobić wiele witryn, oceń, jaki limit Ci pasuje. Zważ, że czasem liczbę przewidywanych subdomen trzeba liczyć podwójnie: z www i bez www.

6. Nazewnictwo kont pocztowych. Na większości serwerów, jeśli chcesz mieć dwie różne skrzynki na dwóch różnych domenach, musisz dać im inne pierwsze człony nazwy (przed @). Dla serwera nie liczy się bowiem w tym momencie nazwa domeny, ale nazwa serwera: skrzynkę buba@firmajedna.pl i buba@firmadruga.pl serwer odczytuje jako jedną i tę samą. Jakby co, trzeba firmę dopytać.