Przebudowa Gagarina

Jako mieszkanka dzielnicy Mokotów byłam mocno zaskoczona, gdy nagle zaczęto ogradzać chodniki i zmieniać organizację ruchu. Musiałam zajrzeć do internetu, żeby się dowiedzieć, iż wchodzi w życie zmasowany plan:

  1. budowy nowego kolektora ściekowego
  2. budowy linii tramwajowej na Wilanów
  3. budowy ścieżki rowerowej na Gagarina

Kolektora się nie czepiam, ale tramwaju już tak, bo hasło na planszach “Budujemy tramwaj na Wilanów” na Gagarina ma niewiele wspólnego z rzeczywistością – budowana jest ślepa odnoga trasy, tory będą się kończyć na skrzyżowaniu Gagarina z Czerniakowską. Zgaduję, że linia tramwajowa na Wilanów będzie mieć dwa warianty trasy: raz na godzinę pojedzie w Gagarina. Niestety nie sposób się tego dowiedzieć ze strony informacyjnej projektu http://tramwajdowilanowa.pl.

Najbardziej czepiam się punktu trzeciego. Otóż północny chodnik ulicy Gagarina stanowił (czas przeszły) piękną aleją spacerową, po której zgodnie przemieszczali się piesi, rowerzyści i hulajnożyści. Ponieważ nie było tu ścieżki rowerowej, “pojazdowcy” uważali na pieszych. Wytyczenie ścieżki rowerowej sprawi, że dla pieszych miejsca będzie mniej (dostaniemy okrojonej szerokości chodnik, a w dodatku – jak znam życie – stanowiący przesmyk między jezdnią a ścieżką rowerową), a na Sielce ściągną rajdowcy w spodenkach lycra (obecnie większość rowerzystów to nasi lokalsi, przemieszczający się w celach użytkowych).

W rezultacie stracimy piękną aleję, a przez Sielce przebiegać będzie rowerowa trasa szybkiego ruchu oraz raz na godzinę przejeżdżać będzie tramwaj dublujący trasę autobusów 131, 167 i 168.

Zastanawiające jest to, że nigdzie w necie nie mogę znaleźć map ani wizualizacji, jak ma dokładnie wyglądać przebieg ścieżki rowerowej i jak ma być przebudowana jezdnia. Czyżbym nie potrafiła wyszukiwać informacji w internecie? A może po prostu urząd dzielnicy Mokotów tak mało dba o swoich mieszkańców?

Update 2022-10-10: Wklejam odpowiedź otrzymaną 20 września od Zespołu Warszawa 19115 (zapytanie wysłałam 11 lipca, a potem przypomniałam się 24 sierpnia, więc nie palę się do wysyłki podziękowania za informację) :

…docelowy przebieg układu pieszo-drogowego wraz ze ścieżką rowerową został przedstawiony na załącznikach, które zamieszczone zostały na stronie www.tramwajdowilanowa.pl w zakładce Gagarina/Docelowa Organizacja Ruchu

https://tramwajdowilanowa.pl/opis-inwestycji/gagarina/