PHP dla humanistów

Z podręcznika “Heliona”:

Operatory pre- i postinkrementacji (++) i dekrementacji (–) są podobne do operatorów += i -=, występują jednak pewne różnice.

Zważmy, że fragment ten występuje już na stronie 52 książki, a zatem ZANIM czytelnik na dobre się wdroży. Zresztą autorzy wyraźnie kierują się do innej grupy docelowej, a mianowicie osób, które znają inne języki programowania (“Sposób ten działa identycznie jak w C”).

Może inaczej…

“PHP jest językiem skryptowym działającym po stronie serwera. (…) jest interpretowany przez serwer WWW i tworzy HTML lub inne wyniki, które zobaczy odwiedzający”. Słowem, jeśli otworzysz w przeglądarce źródło strony tego bloga, chociaż jest napisany w PHP, zobaczysz tylko HTML. Podobnie nie możesz przetestować PHP bez serwera (chyba że użyjesz substytutu w postaci np. Krasnala). Przyjmijmy, że masz serwer.

PHP jest sympatyczny. Udowodnię to na przykładach. Utwórz nowy plik w jakimkolwiek edytorze tekstu, nazwij go “phpinfo.php” i wklej do niego ten kod:
<?php echo phpinfo(); ?>

Właśnie napisałeś pierwszy kod w PHP! Poznasz go po znacznikach <? ?>
Teraz wrzuć plik FTP-em na serwer do głównego katalogu i w przeglądarce wpisz adres dokumentu:

nazwaserwera.nazwahostingu.pl/phpinfo.php

Widzisz tę sążnistą tabelkę? Teraz wiesz już wszystko o ustawieniach Twojego serwera! Nieważne, że połowy nie rozumiesz. Nie musisz! Pomyśl za to, jaki to oręż w rozmowach z hostingodawcą! (ta doskonała recepta pochodzi z opensolution.org)

Uwaga: ustawienia dla poszczególnych domen mogą się różnić od tych dla “całego” serwera. Poprosiłam ongiś Light Hosting o ustawienie Register Globals off dla Joomli, bo wyskakiwał mi ostrzegawczy komunikat, że ze względów bezpieczeństwa należy je zmienić. Kiedy wgrałam plik phpinfo.pho zarówno do głównego katalogu, jak i do katalogu domeny, na której stoi Joomla, i otworzyłam oba w przeglądarce, tabelki w tym punkcie się różnią.

tbc