Pseudołatwe CMS-y

Eksperymentuję z kolejnymi ogólnodostępnymi darmowymi CMS-ami (to dzięki nim można zarządzać witryną przez panel administratora i wpisywać nowe treści nie w kodzie, a za pomocą edytora mniej lub bardziej podobnego do Worda).

I oto jest. SilverStripe, którego opis w Googlu brzmi:

A simple yet intuitive PHP open source CMS and framework, powerful enough for any Intranet or web application and simple enough for your Mum to use.

Po wgraniu plików na serwer i wpisaniu adresu w przeglądarkę nasz “simple yet intuitive” SilverStripe wyświetla w przyjemnie zaokrąglonych narożnikach ciąg komunikatów objaśniających, dlaczego to się NIE UDA.

Pocieszam się, że udało mi się chociaż założyć bazę SQL, którą SilverStripe wreszcie DOSTRZEGŁ (sam jej stworzyć nie mógł). Ale to by było na tyle.

Inne przetestowane CMS-y:

WordPress – wyjątkowo przyjazny, nawet dla początkującego, ale do blogów, a nie do witryn.
Seditio – dziwny: zainstalowałam, działa – i to by było na tyle.
Joomla – trochę poraża ilością modułów, trudno zmodyfikować szablon.
Quick.cms – uroczo prosty, jak na razie lider, jeśli chodzi o podpinanie do projektów witryn.
CMSimple – równie prosty, z raczej rewolucyjnym sposobem dodawania nowych stron (przez wpisanie nagłówka h3).

4 thoughts on “Pseudołatwe CMS-y”

  1. Faktycznie, podpinanie SilverStripe do witryny nie należy do łatwych, modułów mało, a te co są wymagają jakiejś wiedzy programistycznej do ich modyfikacji. Podstawowa wadą Quick.cms jest to że w funkcjonalnej wersji jest on płatny, natomiast CMSimple nie wygląda przyjaźnie. Ja wybieram mimo to Silverstripe, który obok MODx’a wygląda przyjaźnie z punktu widzenia obsługi przez użytkowników – oba mają podobną filozofię działania. Zainteresuj się MODx’em, jeśli SilverStripe Ci nie odpowiada. Jak każdy tego typu system ma on swoje zalety i wady – zależy czego szukasz i do czego Ci potrzebny 🙂

  2. A kto ci powiedział że jest łatwy w instalacji co ?

    To nie jest CMS dla ludzi którzy chcą postawić stronkę od zera bez wiedzy programistycznej. To bardziej framework dla deweloperów którzy chcą błyskawicznie postawić stronkę lub aplikację web’ową osadzoną w CMS’ie.
    Dopiero po postawieniu jest on bajecznie łatwy w obsłudze.

  3. walec51 – jeśli ktoś coś opisuje jako “simple yet intuitive” i “simple enough for your Mum to use”, to mam podstawy przypuszczać, że jest to coś prostego zarówno w instalacji, jak i w użytkowaniu.

Comments are closed.