FAQ Profil Zaufany

Jeśli masz profil zaufany (pezet), nie musisz m.in. chodzić na pocztę wysyłać PIT ani warować przed przychodnią / na infolinii w celu zapisania się na szczepienie przeciw COVID.

Założyć profil zaufany (jest ważny przez 3 lata) możesz na trzy sposoby:

  1. via bank, w którym masz konto, o ile ten bank współpracuje z Profilem Zaufanym (w tym przypadku wszystko załatwiasz samodzielnie online i od ręki) – znajdź zakładkę typu eUrząd w bankowości internetowej swojego banku albo wystartuj z poziomu strony https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp (tu wymienione są wszystkie banki, które współpracują z Profilem Zaufanym)
  2. via wniosek online, a następnie stawienie się osobiście w placówce typu ZUS albo Urząd Skarbowy (z ważnym dowodem osobistym albo dokumentem paszportowym) w celu potwierdzenia wniosku: https://pz.gov.pl/pz/register (najbliższą placówkę możesz znaleźć na stronie: https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList)
  3. via rozmowa video online z urzędnikiem (musisz mieć ważny dowód osobisty albo dokument paszportowy) – jest to tymczasowy profil zaufany, ważny tylko 3 miesiące: https://moj.gov.pl/uslugi/engine/ng/index?xFormsAppName=TymczasowyProfilZaufany

Do założenia profilu zaufanego potrzebujesz:

  • własnego konta e-mail
  • własnego telefonu komórkowego
  • komputera z dostępem do internetu (w przypadku sposobu 3 komputer musi mieć mikrofon i kamerę)

Słownik

  • Profil Zaufany (wielką literą) – systemowe rozwiązanie informatyczne
  • profil zaufany (małą literą), pezet – Twój własny “osobisty” profil

PS Pominęłam sposób zakładania pezeta via eDowód / certyfikat kwalifikowany, bo zakładam, że ich posiadacze są już obeznani w temacie.